22.2.13

İyi insanlarla tanışalım ve çalışalım bence.

Çok sevgili, çok çalışkan, munis, tatlı, arı mayalarım, sizleri 4 günlük haftasonu tatilimin ilk gününden selamlıyorum. Son günlerde size sıcağı sıcağına dumanı tüten haberler iletip haberler veremiyordum. Baktım feleğin çemberinden geçerken sağ kroşe, sol kroşe çakıyorlar ağzıma yüzüme hemen geleyim anlatayım istedim.lk olarak söylemek istediğim bir şey var. Allah iyi insanlarla karşılaşmak nasip etsin hepimize.

Bahsetmek istediğim konuya dönüyorum. Size anlatmış mıydım bilmiyorum ben son 4 aydır bir şirkette insan kaynakları stajyeri olarak sömürülüyordum. Pardon çalışıyordum. Bu çalıştığım yerin hiçbir ilanına başvurmamıştım. Bir network sitesi aracılığıyla mesaj atmıştı yönetici 'Böyle böyle bir fırsat var değerlendirmek ister misiniz' gibilerinden.. Ben de o aralar hiçbir yere başvurmuyordum, kısmet ayağıma geldi herhalde değerlendireyim dedim. Gittim 2-3 kez görüştük sonunda olumlu oldu çalışmaya başladım falan. Geçen dönem hem bu şirkette 3 gün çalışıyordum hem 1,5 gün okula gidip derslerimi takip ediyordum hem de yarım gün zorunlu stajım vardı onu yapmaya kasıyordum. Harap ve bitap bir dönemdi anlayacağınız.

Az gittim düz gittim dere tepe düz gittim tabi o sırada. Çalıştıkça çalıştım, sömürüldükçe sömürüldüm, yapmamam gereken işleri yaptıkça yaptım üç kuruşa talim ettim falan derken işin rengi apaçık değişmeye başladı. Açtıkları ilana gelen 2000 başvurudan kimseyi seçmemelerinin, referanslı adaylardan bile kimseyi beğenmemelerinin bir anlamı vardı anlayacağınız. Hem deneyim sahibi olacak hem sömürülecek, sömürüldükçe gık demeyecek bir adam arıyorlarmış. Beni bulmuşlar. Nerden bilirdim kankalar böyle olacağını. Baktım bunlar benim gelişmemi istemiyorlar, baktım toplantılara, görüşmelere beni almıyorlar hemen atalarımızı düşündüm. Ne demişlerdi acaba böyle bir durum için? Evet bildiniz; ağlamayan çocuğa meme vermezler. Hemen uygulamaya koyuldum. 'Ben bunu bunu bunu yapmak istiyorum.' dedim. Kocaman bir 'Hayır' dediler.

Baktım emek verdiğim şeylerin sonucuna beni dahil etmiyorlar dedim 'ders programım ikinci dönem için çalışmama elverişli değil abbas yolcu.' Demez olaydım. Yöneticim olacak kadın sen bir engelle beni, bir art niyetli davranışlar sergile, bir gıdım bir şey öğretme bir ayıp ayıp şeyler yap bana. Af edersiniz çocuklar tüm okul arkadaşlarım ossura ossura uyur ve 1 ay boyunca tatil yaparken sabah 6 buçukta deli sikmiş gibi kalkıp 7:45'te mesai başı yaptım. Part timedan full time'a geçtim hatta o sıra. Final haftalarımda bile çalıştım. 1 hafta memleketime gitmek için izin istediğimde yöneticim ne dedi biliyor musunuz? Bilgisayarını eve götür evden de çalış. 

Ben zaten koydum kafaya 'bu böyle gitmez liya kadın' dedim kendi kendime. Ayrıldığım gün ofiste tek bir ikcı yoktu gün boyu sürecek bir toplantı sebebiyle. Biz paçoz stajyerler ofiste kalmıştık 4 kişi. Bana demediler ki 'Liya bugün senin son günün, biz de yokuz seni yeterince sömürdük bugün çıkışını yapabiliriz. sen yarın gelme.' O gün gittim paşa paşa işlerini yaptım. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Saat 12:30-13:30 arasında olan öğle arasında yemeğe çıkmıştık paçoz stajyerlerden biriyle. Bana yöneticim olan kadın mail atıyor saat 13:00'da. Attığı mail sadece şu: 'Ofiste misin?' Allahtan 13:05'te ofise gelmiştim de 'Şu an ofisteyim bir şey mi oldu acaba?' yazdım. Bana 13:35'te gelen mail neydi biliyor musunuz? 'Seni kontrol etmek istedim bir şey yok.' Ah dedim canım benim ya allah sana iyi niyet serpiştirsin yukardan. Madem merak ettin arayaydın ya telefondan? Neyin mailini kasıp son günümde beni ayar ediyorsun? Ay bir de hayır demesini bilmeyen, cazgır bir karı olmasam neyse. Yumuşak mizacıma veririm, içime kapanırım falan ama yok. Gayet de tüm stajım boyunca üslubumu bilerek hayır demesini de bildim, her işlerini de dakikası dakikasına gördüm, yanlış yapmışsın dedirtmedim kimseye.

Ama yüce rabbim iyi insanlarla, iyi niyetli insanlarla karşılaştırsın bizleri. Ben şu son 2 yılda özel sektörde pek iyi niyetlisine rastlamadım açık açık. Ha bu kız stajyermiş, biz ona iş öğretelim deneyimlerimizden faydalansın haspam diyen bir allahın kulu yok. Zaten stajyeri bile deneyimli arıyorlar artık, sanki 2 sene sonra CEO falan olacağız. Bir de yöneticiler falan neyin endişesini yaşıyorlarsa amına koyim. Ulan 2 bir şey öğretsen de deneyimlerinden faydalansak fena mı hıyar ağası. Sanki seni tahtından mı indirecez, incilerini mi dökcez. Heç. Sana verilen ünvanın amına koyim lan ben. Püü paçoz. Ünvanın var ama günahım kadar insanlığın yok be.


Ceketini alıp çıkan Liya bildirdi,

15 yorum:

 1. Senelerin tecrübelisi olsun, o şirkette en birinci adam/kadın olsun yanına asistan / stajyer olarak alınanı kesinlikle sömürmek ve iş öğretmemek konusunda direniyor. Anca kendisinin işlerini ona yığabilmek adına kendi işlerinden birkaç şey gösteriyor sonrasına gelince sen yaparsın, sen yapmalısın cümleleri çıkıyor ya illet oluyorum.
  Böyleleri gelişmeye uzak insanlar çünkü Leah. Kendileri bir şekilde seneler içerisinde o mevkiye gelebilmiş ama kesinlikle kendilerine güvenleri yok kendilerinin kişisel gelişimlerini unvanlarının artistleşmesiyle bırakmışlar. Ne de olsa onlar falanca departmanın manager'ı, sensior'ı bilmem nesi bilmem nesi.
  Hal böyle olunca yeni gelen ayağını kaydırmasın, aman ilerde bu bana yakın olmasın diyip hiçbir sik öğretmiyorlar.
  Doluyum bu konuda, çok dolu!

  YanıtlaSil
 2. Cok haklisin o kadar cok bu tarz insan var ki, her yerde karsimiza cikabiliyorlar. Deneym konusu apayri bir sorun, sanki kendileri anasininkarninda ogrenmisler herseyi ki ogretmek istemiyolar. Neyse bundan sonra iyi insanlara denk gelirsin umarim :)

  YanıtlaSil
 3. gel bizim şirkete, ben bildiklerimin hepsini öğretiyorum:)

  YanıtlaSil
 4. X tir edeceksin bunların tümünü. Asıl sorun o konacak yerlerine koyacak bir şey bulamamalarndan kaynaklı bence. Hemcinsim olmalarına rağmen böylelerinin çoğununda bayan olmaları oldukça iğrenç.

  YanıtlaSil
 5. Sesim olmadığı için, değerli gibi kıh kıh kıh kıh şeklinde gülüyorum :)))
  İyi yapmışsın Liya, aferin! :)
  Bu konuda ağzımı bir açarsam şuraya beş gönderilik yorum bırakırım diye korkuyorum :)
  Anladın sen beni.
  İyi insanlarla karşılaşman, bahtının-tahtının iyi olması dileğimle :)

  YanıtlaSil
 6. valla özel sektörde hep bu böyle ben eski çalıştığım yerde kızın birisinin egosu yüzünden ağlaya ağlaya iş öğrendim inadımdan sonra o kız şirkette en iyi arkadaşı olarak beni gördü anladı mal onun yerinde gözüm yok. ayrılıncaya kadar mutlu mesut yaşadık işi öğrendim bastım istifayı(:gerçi bu iş öğretme öğrenme olayı birazda şirket politikasıyla alakalı şimdi çalıştığım yerde herkes herkese iş öğretmek zorunda öğretmeme gibi lüksü yok kimsenin çünkü herkes işi birilerinden öğreniyor mecbursun yani yardımcı olmaya.Ama bende hep diyorumki allahım ben anlayacak yöneticilerle çalışmayı nasip etsin.Allah her daim iyi insanlarla karşılaştırsın hepimizi. Sevgiler benden size...

  YanıtlaSil
 7. yuh valla manyakmıs seninkiler, ben de staj yapıyorum sayılır, amele işi yapıyorum pek bişey öğrendiğim söylenemez ama hiç yoktan iyi davranılıyorum :o

  YanıtlaSil
 8. Toplumda bulaşıcı bir hastalık gibi yayılıyor artık bu illet.Günlük hayatta bile en yakın arkadaşının bildiklerini senden sakladığını görebiliyorsun.Konu iş olduğunda korkular,kompleksler ve özellikle bilgisizliğinde etkisiyle tahammül sınırını aşan bir noktaya geliyor olay.Eskiden de varmış ama annem anlatır hep.Terziler dikişi çırağa o kadar geç öğretirlemiş ki sırf onu daha fazla sömürebilmek için.

  O yüzden özel sektörden uzak durmaya çalışıyorum devlet baba her ne kadar bize tekmeyi vurmaya çalışsa da 404 gibi yapışmak mecburiyetinde kalıyoruz.

  Bu arada iyi dayanmışsın.Şahsen ben kapıyı çoktan yumruklayıp çıkmıştım (tahammülsüz emc :))))

  YanıtlaSil
 9. Stajerlik zor zanaat, bıktırıp usandırıyorlar !

  YanıtlaSil
 10. yönetici kaprisi diye bişey var bebegim ve sen agzınla kuş tutsan, havada 5 takla atsan ve sektirmeden yere bassan, bunları yaparken aynı anda da şarkı söylesen yine yaranamazsın! cünkü sen onların gözünde ezik personel olarak kalacaksın. hatta sen stajyersin, hepten sıçtın, şansın yok yani:)) hayat böyle, dedigin gibi allah temiz kalpli iyi niyetli insanlarla karsılastırsın;)
  sen yine de cok sıkma canını, özel sektor böyle, alışmak lazım:)

  YanıtlaSil
 11. Bu özel sektör insanları hep mi böyle hep mi hep mi...

  YanıtlaSil
 12. İnsanlar, insanlar... Ve para... Aç gözlülük...

  YanıtlaSil
 13. Kadın kadının düşmanı derlerdi inanmazdım!

  YanıtlaSil
 14. üzülme şanssızlıkmış biraz. şirketin boyutu neydi acaba.
  birçok iyi şirket var ilişkileri iyi olan stajyere, yeniye iyi davranan.
  büyük şirketlerle görüş.
  istanbul avrupa yakasında çok şirket var böyle iyi olan.
  :)

  YanıtlaSil
 15. tam zaten işten çıkacak neden kadının ağzına sıçmıyor ki diye düşünüyordum kiiii aklıma beni işten çıkaran iş yerinden çıkmama 15 dk kala ağzıma sıçan şef geldi,sustum.

  YanıtlaSil

Kambersiz düğün olmaz pek tabi ki.